Connect with us
Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
MCCOOK WEATHER

Running track in the background with the words high school track results overlaid on top.

Dundy County-Stratton Track and Field Results from 4/6/2021


Running track in the background with the words high school track results overlaid on top.

Dundy County-Stratton Invitational

BOYS

1. Dundy County-Stratton - 150
2. Cambridge - 130
3. Southwest - 128
4. Arapahoe - 74
5. Wauneta-Palisade - 71
6. Sutherland - 61

100 meters
1. Grant Walker, Wauneta-Palisade - 11.59

200 meters
1. Grant Walker, Wauneta-Palisade - 24.52

400 meters
1. Corbin Horner, Dundy County-Stratton - 55.88

800 meters
1. Lincoln Waters, Dundy County-Stratton - 2:17.87

1,600 meters
1. Jacob O'Dea, Southwest - 5:25.11

3,200 meters
1. Jacob O'Dea, Southwest - 11:15.74

110 HH
1. Travis Sandberg, Dundy County-Stratton - 17.36

300 IH
1. Serbando Diaz-Cortes, Dundy County-Stratton - 44.03

4x100 relay
1. Wauneta-Palisade - 49.87

4x400 relay
1. Dundy County-Stratton - 4:01.73

4x800 relay
1. Southwest - 9:39.02

Shot Put
1. Kyle Borland, Cambridge - 44' 2"

Discus
1. Kyle Borland, Cambridge - 129' 6"

High Jump
1. Braxton McKinney, Wauneta-Palisade - 5' 8"

Pole Vault
1. Travis Sandberg, Dundy County-Stratton - 11' 6"

Long Jump
1. Quintin Shaner, Cambridge - 19' 9"

Triple Jump
1. Quintin Shaner, Cambridge - 41' 3.5"

============================

GIRLS
1. Cambridge - 209
2. Sutherland - 101
3. Arapahoe - 83
4. Wauneta-Palisade - 76
5. Southwest - 74
6. Dundy County-Stratton - 56

100 meters
1. Paige Sickels, Cambridge - 13.71

200 meters
1. Paige Sickels, Cambridge - 28.26

400 meters
1. Anna Peterka, Sutherland - 1:08.73

800 meters
1. Jalen Kent, Cambridge - 2:49.71

1,600 meters
1. Brenna Deterding, Cambridge - 6:31.51

3,200 meters
1. McKenna Bliss, Sutherland - 14:19.50

100 HH
1. Maggie Lutz, Dundy County-Stratton - 17.34

300 LH
1. Autumn Deterding, Cambridge - 53.26

4x100 relay
1. Wauneta-Palisade - 56.86

4x400 relay
1. Cambridge - 4:59.30

4x800 relay
1. Cambridge - 12:13.96

Shot Put
1. Averie Harold, Sutherland - 34' 0"

Discus
1. Averie Harold, Sutherland - 100' 0"

High Jump
1. Haylee Davis, Dundy County-Stratton - 4' 8"

Pole Vault
1. Autumn Deterding, Cambridge - 8' 0"

Long Jump
1. Caylin Barnett, Southwest - 15' 5"

Triple Jump
1. Autumn Deterding, Cambridge - 31' 7.5"


<< Previous Next >>