Basketball on the court in the background with the words high school basketball scoreboard on the left.

High School Basketball Scores 12/3/2022


Basketball on the court in the background with the words high school basketball scoreboard on the left.

GIRLS PREP BASKETBALL

Ainsworth 49, Gordon/Rushville 43

Archbishop Bergan 63, Bancroft-Rosalie 33

Arlington 45, Ashland-Greenwood 30

Battle Creek 57, Humphrey/Lindsay Holy Family 47

Bayard 59, Potter-Dix 11

Blair 64, Ralston 9

Boone Central 59, Columbus Lakeview 47

Boyd County 72, Wausa 51

Bridgeport 64, North Platte St. Patrick's 18

Bruning-Davenport/Shickley 54, East Butler 25

Centura 61, Wood River 24

Clarkson/Leigh 48, Madison 14

Columbus Lakeview 34, Boone Central/Newman Grove 32

Cozad 58, Maxwell 27

Crete 44, Hastings 41

David City 51, Sandy Creek 27

Doniphan-Trumbull 33, St. Paul 20

Fillmore Central 38, Fairbury 36

Freeman 30, Sutton 29

Garden County 60, Banner County 8

Guardian Angels 67, Lutheran High Northeast 36

Hastings St. Cecilia 29, Bishop Neumann 24

Hay Springs 51, Arthur County 38

Hemingford 39, Hyannis 18

High Plains Community 34, Fullerton 29

Homer 66, Lyons-Decatur Northeast 32

Humphrey St. Francis 78, Heartland Lutheran 21

Johnson County Central 37, Tri County 35

Kearney Catholic 35, Holdrege 22

Leyton 50, Morrill 34

Logan View-Scribner-Snyder 38, Aquinas 15

Malcolm 60, Auburn 33

Maywood-Hayes Center 61, Southwest 42

McCook 41, Valentine 30

McCool Junction 67, Hampton 36

Meridian 50, Nebraska Lutheran 39

Milford 47, Raymond Central 32

Minden 64, Ogallala 30

Norris 51, Grand Island Northwest 10

North Bend Central 51, Seward 41

Oakland-Craig 56, South Sioux City 42

Omaha Brownell-Talbot def. Heartland Christian, Iowa, forfeit

Ord 60, Central City 35

Plattsmouth 52, Omaha Mercy 38

Ponca 54, Wayne 37

Ravenna 74, Ansley-Litchfield 34

Sandhills Valley 55, Franklin 25

Shelby/Rising City 51, Twin River 34

Sumner-Eddyville-Miller 48, Loomis 26

Superior 55, Republic County, Kan. 30

Syracuse 36, Fort Calhoun 35

Tekamah-Herman 47, Stanton 43

Thayer Central 31, Lawrence-Nelson 29

Twin Loup 36, Sandhills/Thedford 33

Wahoo 72, Aurora 34

Waverly 34, Elkhorn 33

Weeping Water 44, Humboldt/Table Rock-Steinauer 26

West Point-Beemer 40, Omaha Roncalli 28

Columbus/GI/PLVS/BW Classic=

Championship=

Papillion-LaVista South 57, Bellevue West 52

Consolation=

Columbus 59, Grand Island 50

Early Bird Classic=

Championship=

Bellevue East 74, Lincoln High 46

Consolation=

Papillion-LaVista 51, Norfolk 30

Early Heartland/Metro Tournament=

Championship=

Millard West 53, Lincoln Southeast 47

Consolation=

Lincoln East 66, Omaha Westside 60

Early Metro/Heartland Classic=

Championship=

Millard North 57, Lincoln Southwest 44

Consolation=

Fremont 51, Elkhorn South 44

Early Season Tournament=

Championship=

Millard South 74, Kearney 41

Consolation=

Lincoln North Star 61, Omaha Marian 54

GICC Early Season Tournament=

Championship=

Grand Island Central Catholic 38, Lincoln Lutheran 24

Consolation=

Norfolk Catholic 39, Omaha Gross Catholic 29

Gretna, Pius X, LNE, NP Tournament=

Championship=

Lincoln Pius X 41, Lincoln Northeast 30

Consolation=

Gretna 44, North Platte 28

OPS Invitational=

Consolation=

Omaha South 55, Buena Vista 14

Westview 52, Omaha Northwest 37

Semifinal=

Omaha Central 71, Omaha Burke 25

Omaha North 51, Omaha Benson 49

Western Conference Tournament=

Championship=

Sidney 51, Scottsbluff 37

Fifth Place=

Alliance 46, Sterling, Colo. 30

Seventh Place=

Mitchell 63, Arvada, Colo. 4

Third Place=

Chadron 51, Gering 43

BOYS PREP BASKETBALL

Amherst 52, South Loup 35

Aquinas 45, Logan View-Scribner-Snyder 36

Ashland-Greenwood 58, Arlington 22

Bancroft-Rosalie 56, Archbishop Bergan 43

Bishop Neumann 45, Hastings St. Cecilia 43

Blair 70, Ralston 34

Central City 74, Ord 36

Clarkson/Leigh 49, Madison 42

Cozad 50, Maxwell 41

Crawford 49, Sioux County 24

Crete 72, Hastings 46

David City 54, Sandy Creek 31

Doniphan-Trumbull 40, St. Paul 26

Elkhorn 66, Waverly 48

Elkhorn Mount Michael 76, Plattsmouth 34

Fairbury 45, Fillmore Central 44

Fort Calhoun 42, Syracuse 32

Franklin 46, Sandhills Valley 42

Freeman 30, Sutton 29

Garden County 75, Banner County 32

Gordon/Rushville 52, Ainsworth 51

Hay Springs 52, Arthur County 41

Holdrege 44, Kearney Catholic 32, OT

Humboldt/Table Rock-Steinauer 69, Weeping Water 51

Humphrey St. Francis 51, Heartland Lutheran 7

Humphrey/Lindsay Holy Family 47, Battle Creek 43

Hyannis 53, Hemingford 35

Louisville 29, Centennial 28

Lutheran High Northeast 56, Guardian Angels 48

Maywood-Hayes Center 63, Southwest 41

McCook 65, Valentine 27

McCool Junction 69, Hampton 29

Milford 44, Raymond Central 31

Nebraska Lutheran 64, Meridian 12

Norris 54, Grand Island Northwest 44

North Platte St. Patrick's 64, Bridgeport 31

Ogallala 64, Minden 51

Omaha Brownell-Talbot 35, Heartland Christian, Iowa 31

Omaha Central 62, Omaha Bryan 54

Omaha Roncalli 55, West Point-Beemer 19

Ravenna 45, Ansley-Litchfield 38

Sandhills/Thedford 47, Twin Loup 12

Seward 59, North Bend Central 44

Shelby/Rising City 40, Twin River 29

Stanton 62, Tekamah-Herman 57

Sumner-Eddyville-Miller 51, Loomis 30

Thayer Central 40, Lawrence-Nelson 24

Tri County 43, Johnson County Central 40

Wahoo 76, Aurora 40

Wausa 47, Boyd County 40

Wayne 50, Ponca 28

Wood River 43, Centura 36

Columbus/GI/PLVS/BW Classic=

Championship=

Bellevue West 86, Papillion-LaVista South 58

Consolation 

Columbus 59, Grand Island 50 

Early Bird Classic=

Championship=

Lincoln High 56, Bellevue East 36

Consolation=

Papillion-LaVista 65, Norfolk 52

Early Heartland/Metro Tournament=

Championship=

Lincoln East 59, Lincoln Southeast 51

Consolation=

Omaha Westside 46, Millard West 40

Early Metro/Heartland Classic=

Championship=

Millard North 81, Lincoln Southwest 74

Consolation=

Fremont 51, Elkhorn South 44

Early Season Tournament=

Championship=

Lincoln North Star 59, Omaha Creighton Prep 55

Consolation=

Kearney 63, Millard South 62

GICC Early Season Tournament=

Championship=

Omaha Gross Catholic 55, Norfolk Catholic 50

Consolation=

Lincoln Lutheran 42, GICC 41 (OT)

Gretna, Pius X, LNE, NP Tournament=

Championship=

Gretna 65, Lincoln Northeast 57, OT

Consolation=

Lincoln Pius X 43, North Platte 42

OPS Invitational=

Consolation=

Omaha Benson 76, Buena Vista 18

Omaha Northwest 58, Omaha South 56

Semifinal=

Omaha Burke 77, Omaha North 49

Western Conference Tournament=

Championship=

Scottsbluff 65, Sidney 59

Fifth Place=

Alliance 61, Chadron 45

Seventh Place=

Mitchell 71, Arvada, Colo. 55

Third Place=

Sterling, Colo. 56, Gering 39

 



<< Previous Next >>