Connect with us

Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
MCCOOK WEATHER

Basketball on the court in the background with the words high school basketball scoreboard on the left.

High School Basketball Scores from February 18


BOYS PREP BASKETBALL=

  • Ashland-Greenwood 40, Bishop Neumann 36
  • College View Academy 70, Elba 31
  • Columbus Scotus 36, David City 33
  • Cross County 34, Centennial 31, OT
  • Elkhorn Mount Michael 70, Bennington 44
  • LeMars, Iowa 73, South Sioux City 35
  • Lincoln Southwest 58, Omaha South 44
  • McCook 48, Cozad 41
  • Millard West 68, Columbus 36
  • Nebraska Christian 51, Omaha Gross Catholic 38
  • Ogallala 82, Broken Bow 51
  • Omaha Creighton Prep 76, Millard North 75
  • Omaha Skutt Catholic 66, Ralston 46
  • Platteview 77, Douglas County West 69
  • Plattsmouth 51, Fort Calhoun 45
  • Sidney 53, Chadron 39

 

GIRLS PREP BASKETBALL=

  • Lincoln Southwest 75, Papillion-LaVista 49
  • Millard West 50, Columbus 38
  • NSAA Playoffs=
  • Class B Sub-District Final=
  • District B-7=
  • Hastings 51, Holdrege 41
  • Class C-1 Sub-District Final=
  • District C1-1=
  • Syracuse 48, Auburn 24
  • District C1-2=
  • Lincoln Lutheran 45, Lincoln Christian 22
  • District C1-4=
  • Bishop Neumann 41, Wahoo 32
  • Louisville 51, Omaha Roncalli 39
  • District C1-5=
  • North Bend Central 46, West Point-Beemer 38
  • District C1-8=
  • Grand Island Central Catholic 38, St. Paul 30
  • Winnebago 33, Pierce 23
  • District C1-9=
  • Hastings St. Cecilia 40, Kearney Catholic 25
  • District C1-10=
  • Broken Bow 49, O'Neill 44
  • District C1-11=
  • Gothenburg 48, Chase County 40
  • District C1-12=
  • Sidney 57, Chadron 37
  • Class C-2 Sub-District Final=
  • District C2-1=
  • Freeman 38, Johnson County Central 26
  • District C2-4=
  • Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 47, Pender 39
  • District C2-5=
  • Crofton 56, North Central 24
  • District C2-6=
  • Norfolk Catholic 45, Clarkson/Leigh 27
  • District C2-7=
  • Cross County 34, Centennial 31
  • District C2-8=
  • Sutton 52, Superior 44
  • District C2-9=
  • Ravenna 45, Fullerton 37
  • District C2-10=
  • Wood River 53, Elm Creek 45
  • District C2-12=
  • Bridgeport 74, Gordon/Rushville 56
  • Class D-1 Sub-District Final=
  • District D1-3=
  • Humphrey/Lindsay Holy Family 72, Plainview 40
  • District D1-4=
  • Hartington Cedar Catholic 50, Boyd County 32
  • District D1-5=
  • Summerland 48, Elgin Public/Pope John 32
  • District D1-6=
  • Central Valley 48, East Butler 33
  • District D1-8=
  • Shelton 39, Silver Lake 37
  • District D1-9=
  • Pleasanton 63, Amherst 30
  • District D1-10=
  • Anselmo-Merna 55, Ansley-Litchfield 29
  • District D1-11=
  • Dundy County-Stratton 46, Southwest 39
  • District D1-12=
  • North Platte St. Patrick's 68, South Platte 65
  • Class D-2 Sub-District Final=
  • District D2-1=
  • Falls City Sacred Heart 39, Sterling 28
  • District D2-2=
  • Exeter/Milligan 56, Parkview Christian 28
  • District D2-3=
  • Nebraska Christian 46, Osceola 33
  • District D2-4=
  • Humphrey St. Francis 73, Riverside 15
  • District D2-5=
  • Wynot 53, Randolph 23
  • District D2-6=
  • CWC 77, St. Mary's 41
  • District D2-7=
  • Lawrence-Nelson 32, Franklin 30
  • District D2-8=
  • Loomis 54, Sumner-Eddyville-Miller 40
  • District D2-9=
  • Maywood-Hayes Center 55, Wauneta-Palisade 38
  • District D2-10=
  • Mullen 62, Arthur County 30
  • District D2-11=
  • Garden County 36, Leyton 16
  • Weeping Water 59, Southern 48
  • District D2-12=
  • Sioux County 45, Crawford 31