Connect with us
Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
McCook Tennis

McCook Boys Tennis Results from the Weekend


McCook Tennis

Team standings:

1 McCook 30 pts

2 Waverly  22

3 York   17

4 Holdrege  10

5 Beatrice   6

6 Elkhorn   5

1 singles-Isaac Hinze, 5-0, 1st place medalist

Def J. Hamm, Beatrice 8-0

Def H. Wingrove, Waverly 8-1

Def M. Hein, Holdrege 8-0

Def A. Rasmussen, Elkhorn 8-1

Def D. Hammer, York 8-2

2 singles-Lincoln Michaelis, 5-0, 1st place medalist

Def T. Dittbrenner, Beatrice 8-4

Def C. Vachal, Waverly 8-4

Def B. Keffeler, Holdrege 8-1

Def L. Kieckhafer, Elkhorn 8-2

Def E. Phinney, York 8-1


1 doubles-Evan Humphrey/Nathaniel Miller, 5-0, 1st place medalists

Def C. Bruner/J. Zhang, Beatrice 8-3

Def  A. Haeffner/J. Rice, Waverly 8-0

Def J. Karn/H. Ness, Holdrege 8-1

Def S. Riddell/L. Clevenger, Elkhorn 8-1

Def C. Sahling/T. Harms, York 8-2

2 doubles-Payton Dellevoet/Jonny Frank, 5-0, 1st place medalists

Def N. Marlatt/M. Deboer, Beatrice 8-0

Def T. McElhose/L. Scott, Waverly 8-2

Def M. Connell/H. Wiese, Holdrege 8-1

Def K. Hoori/M. Beard, Elkhorn 8-0

Def A. Van Gomple/K. Heiden, York 8-2

Results from Saturday’s North Platte Invite 

 

Team Standings:

 

1  Kearney         52 pts

2  McCook         48  

3  Lexington       32  

4  Grand Island  26

5  Scottsbluff     25   

6  North Platte  21

    Hastings         21

8  Holdrege       17

9  Alliance         15 

10 Gering          13 

 

 

1 Singles-Isaac Hinze, 5-0, 1st Place Medalist

 

Def A. Chi, Grand Island 8-0

Def B. Schram, Hastings 8-0

Def L. Moss, North Platte 8-0

Def C. Hauptman, Alliance 8-0

Def A. Saulsbury, Kearney 8-2

 

 

2 Singles-Lincoln Michaelis, 3-2, 4th Place

 

Lost to I. Pierson, Grand Island 8-1

Def B. Hafer, Hastings 8-1

Def B. Allen, North Platte 8-0

Def A. Gomez, Alliance 8-1

Lost to M. Bailey, Lexington 8-5

 

1 Doubles-Evan Humphrey/Nathaniel Miller, 4-1, 2nd Place Medalists

 

Def R. Voss/K. Brosz, Grand Island 8-0

Def M. Kusek/W. Tate, Hastings 8-0

Def J. Stone/C. Wagner, North Platte 8-2

Def T. Picket Pin/K. Walker, Alliance 8-0

Lost to S. Rademacher/J. Moore, Kearney 8-6

 

 

2 Doubles-Payton Dellevoet/Jonny Frank, 4-1, 2nd Place Medalists

 

Def A. Roeser/M. Havel, Grand Island 8-1

Def J. Graves/P. Ablott, Hastings 8-1

Def A. Freeze/M. Trotta, North Platte 8-4

Def S. Gonzalez/E. Hadden, Alliance 8-1

Lost to Q. Shaffer/A. Vu, Kearney 8-3

 

Next action: Monday @ Kearney Catholic 1:00 / Grand Island CC 3:00


<< Previous Next >>