NSAA State Wrestling Results Day 2


Arapahoe

120lb Wayne Lee - Lost consolation match to Owen Vondra of Elkhorn Valley by Fall :55.  Wayne Lee has been eliminated and finished with a 24-18 record

152lb Rafe Hill - Won 1st round consolation match by defeating Tye Stanton of Cambridge by Fall 2:01 - Lost second round consolation match to Mason Noel of Southern Valley by Fall 3:31.  Rafe Hill season ends at 37-16

Cambridge

106lb Micah Gerlach - Will Wrestle Semi-Final match at 6:30pm

113lb Angel Rodriguez - Won 1st round consolation match by defeating Zach Jeffords of Bridgeport by Fall :57 - Won second round consolation match by MD 17-7 over Caelen Wipf of Weeping Water.

138lb Jacob Corbett - Lost 1st round consolation match to Carter Jasnoch of Ravenna by Fall 6:00. Jacob Corbett season ends at 34-10

152lb Ty Stanton - Lost 1st round consolation match to Rafe Hill of Arapahoe by Fall 2:01. Ty Stanton season ends at 36-14

160lb Hunter Perks - Won consolation match by defeating Samuel King of Ravenna by Fall 3:30 - Won second round consolation match by SV 8-6 over Tanner Lavicky of Axtell.

285lb Jordan Ruf - Lost 1st round consolation match to Zeb Wilde of Sandhills/Thedford by Ultimate Tie Breaker 2-1. Jordan Ruf season ends at 28-24

Dundy County-Stratton

195lb Blake Emig - Lost 1st round consolation match to James Rolf of Guardian Angels Central Catholic by Fall 1:22. Blake Emig season ends at 13-10

Hitchcock County

106lb Dylan Kollmorgen - Lost consolation match to Colter Sinn of Thayer Central by Dec 6-5.  Dylan Kollmorgen season ends at 23-27

113lb Blake Devitt - Won 2nd round consolation match over Tycin Lampman of Wisner-Pilger by Fall 3:59

126lb Tanner McLain - Won 1st round consolation match over Kyler Carraher of Franklin by Fall 2:38 - Lost 2nd round consolation match to Jaxon Smith of Elm Creek by Fall 2:28.  Tanner McLain season ends at 30-15

160lb Tanner O'Brien - Won 1st round consolation match over Keegan Poppe of Wisner-Pilger by Dec 9-4 - Lost 2nd round consolation match to Gunner Roberson of Garden County by Dec 2-0. Tanner O'Brien season ends at 35-15

170lb Dalten Hagan - Lost 1st round consolation match over Jace Rosenkrans of St. Mary's by Forfeit. Dalten Hagan season ends at 21-29

182lb Kolyn Gaston - Won 1st round consolation match over Stetson Bottorf of Twin Loup by Fall 2:18 - Won second round consolation match over Cameron Schulte of Thayer Central by Fall 4:39

195lb Keegan Shuler - Will Wrestle Semi-Final match at 6:30pm

285lb Taylor Hubl - Lost second round consolation match in overtime 4-1.  Taylor Hubl season ends at 37-15

McCook

125lb Ambie Custard - Will Wrestle in Semi-Final at 6:30pm

145lb Tristan Campbell - Won second round consolation match over Logan Wooten of Plattsmouth by Fall 2:16

170lb Makayla Pate - Will Wrestle in Semi-Final at 6:30pm

170lb Alex Anthony - Won second round consolation match over Treyton Tweton of Ashland-Greenwood by SV 4-2

220lb Quentin Terry - Lost first round consolation match to Adrian Curiel of South Sioux City by Fall 4:58. Quentin Terry season ends at 24-19

Southwest

126lb Mitchel Stritt - Won 1st round consolation match over Mason Toner of Perkins County by Dec 9-5 - Lost 2nd round consolation match to Gage Friesen of High Plains Community by MD 11-3. Mitchel Stritt season ends at 38-17

190lb Madelyn Tryon - Lost first round consolation match by Fall 4:49. Madelyn Tryon season ends at 18-10